• 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
http://modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/747728primigi.jpg http://modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/306352cas.jpg http://modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/760163bpp.jpg http://modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/587044mettinum.jpg http://modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/826178matej.jpg http://modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/475076jitona.jpg http://modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/609406model2014.jpg

Doporučené články

  • 0
  • 1
prev
next

Jaký materiál povlečení je nejvhod

News image

Ložní povlečení české výroby - SVOBODA LINEN, s.r.o. se zabývá výrobou kvalitního ložního povlečení, které v České republice i v z...

Číst dále

Rozkládací postel šikovné řešení ne

News image

JMP Studio zdravého spaní se specializuje na nabídku postelí, rozkládacích postelí a ložnic. Najdete zde i širokou nabídku kvalitn...

Číst dále

Kvalitní kuchyně na míru ...

News image

Představujeme Vám společnost HEVOS interiér sídlící v Zábřehu na Moravě kdy od jejího vzniku uplynulo již 25 let. Za tuto dobu si ...

Číst dále

Když Clinton Dahl zařizoval svůj dů

News image

Když Clinton Dahl zařizoval svůj nový dům ve funkcionalistickém stylu, přesně věděl, co chce, ale měl problém najít ty správné kou...

Číst dále

Ložnice podle feng-shui

Tisk Email

matej01

Jak vybrat ložní povlečení? Inspirujte se feng-shui a novou kolekcí společnosti Matějovský.

Feng-shui je stará čínská filozofie zabývající se harmonií člověka a prostoru. Podle ní se učíme uspořádat si svůj prostor tak, abychom se v něm cítili příjemně. Významnou roli v této filozofii hrají barvy a materiály. Jedním z míst, kde trávíme hodně času, téměř třetinu života, je ložnice. Je místem lásky, odpočinku pro mysl i tělo, poskytuje nám bezpečí.  Právě proto si zaslouží, abychom jí věnovali dostatek pozornosti. Základní pravidlo, které by v ložnici mělo panovat, je její barevné ladění spíše do jemných uklidňujících odstínů a použití přírodních materiálů. Velký význam mají doplňky, zejména povlečení, které často měníme. Získáváme tak prostor ke hře s barvami a naladění na správnou atmosféru.

Co nás ovlivňuje při výběru povlečení?

matej02Skutečnost, že se ložní prádlo stalo doplňkem interiéru, zvýšila nároky na jeho estetickou hodnotu. Ladící deky a přehozy rozmanitých barev a vzorů jsou mnohdy v obytném prostoru viditelné po celý den. Ložní prádlo se tak stává prvkem působícím na naše smysly nejen ve spánku, a proto je zcela běžné střídat povlečení podle ročního období nebo nálady. Při výběru si možná plně neuvědomujeme, proč sáhneme po vzoru, jemuž dominuje třeba jemná zelená, hřejivá červená nebo chladná a uklidňující modrá. Podle feng-shui hrají barvy v našem životě, a tudíž i v interiéru, velkou roli. Mohou uklidňovat, provokovat i neutralizovat. Místu, kam se ukládáme ke spánku, je tak třeba věnovat mimořádnou pozornost. Kvalita spánku závisí na mnoha faktorech a významně ovlivňuje naše zdraví. „Při výběru povlečení si představte, jak se cítíte, když jste určitou barvou a vzorem přikrytí. Věnujte také pozornost materiálu – přírodní má vždy přednost. Tvary, vzory a ornamenty jsou pak záležitostí vkusu,“ říká Dita Lyner, specialistka na feng-shui a esoterii.

Symbolika barev z pohledu feng-shui

matej03 „Vnímání barev je velmi individuální a mění se podle nálady, počasí a mnoha dalších okolností. Podívat se na barvy z pohledu feng-shui má hluboký smysl, zejména mají-li na nás působit po dlouhou dobu, tudíž i ve spánku a při usínání,“ říká o významu barev Dita Lyner. Místo určené ke spánku by mělo být laděno spíše do uklidňujících barev, což platí zejména pro barvu stěn, podlah, záclon a závěsů. S povlečením je pak možné si hrát a navodit atmosféru pouhou výměnou. Asi i bez velkého přemýšlení sáhneme v zimě po hřejivějších barvách a v létě naopak po chladivých.

Barvy a harmonie

matej04„Nároky zákazníků rostou a je vidět, že si vybírají podle mnoha kritérií. Ve snaze harmonizovat svůj životní prostor, cíleně vybírají i na základě feng-shui. Jsou ale i takoví, kteří podle těchto zásad jednají zcela intuitivně,“ uvažuje nad volbou zákazníků Zdeněk Matějovský, majitel společnosti Matějovský povlečení. 

Význam jednotlivých barev:

■ Zelená je spolu s červenou barvou života, působí svěžím a zároveň uklidňujícím dojmem. Posiluje krevní oběh
a imunitu.
■ Červená je naopak stimulující barva; je to barva ohně, lásky, ale i nenávisti. V ložnici by měla být v kombinaci s klidnějšími barvami jako je hnědá nebo béžová. Není náhodné, že jsou pro povlečení běžné odstíny fialové, lososové a růžové. Všechny tyto barvy v sobě obsahují červenou, zahřejí i povzbudí.
■ Žlutá je barva země a slunce a nejsilněji odráží dopadající světlo; dodává pocit bezpečí a stability. V ložnici je běžné používat její jemnější odstíny okrové, béžové nebo světle hnědé.

matej05

■ Oranžová povzbuzuje kreativitu, má v sobě horkost červené zjemněnou přítomností žluté.
■ Růžová pomáhá navodit harmonii, je žensky něžná, ale má v sobě horkost červené. V ložnici je to ideální barva podporující partnerské štěstí.
■ Fialová ztělesňuje rovnováhu mezi smysly. Je vznešenou kombinací červené a modré, která zahřeje i ochladí. 
■ Hnědá je pozitivní vyrovnaná barva země a podzimu vhodná k partnerským hrám s barvami.
■ Bílá je barva nevinnosti, čistoty, ale i smutku. Podporuje soustředěnost a jasnou mysl.
■ Modrá má duchovní rozměr, symbolizuje intelekt a poznání. V nesčetných odstínech nás obklopuje všude - je to barva vody a vzduchu ve všech jejich podobách. Světle modrá v nás probouzí otevřenost a podporuje tvůrčí schopnosti.
■ Černá patří do interiéru jen doplňkově v podobě lemů, ornamentů a drobných doplňků. Je to absorbující barva noci a smutku.  

O společnosti Matějovský

matej06Společnost Matějovský, přední český výrobce ložního povlečení, byla založena v první polovině 90. let podnikatelem Zdeňkem Matějovským. Na českém trhu působí již 20 let a patří mezi nejvýznamnější výrobce českého textilního průmyslu. Počátky podnikání v první polovině 90. let nebyly snadné. Textilní produkty vlastní výroby prodávala společnost nejdříve jen ve svém okolí, ale brzy došlo k uzavření dohody s obchodním domem Máj a podnikání se začalo rozvíjet. Dnes značka Matějovský udává tempo zdejšímu trhu. Je jedničkou na trhu s ložním povlečením, prostěradly, ručníky, a od června 2011 nabízí svým zákazníkům také noční prádlo pod značkou Matějovský Collection. Své produkty nabízí přes e-shop a ve vybraných prodejnách bytového textilu. Většina finančních prostředků směřuje do vývoje nových technologií. Design produktů vzniká ve studiu ve Francii a v dalších zahraničních firmách. Od roku 2000 společnost vyrábí licenční povlečení s oblíbenými motivy pro děti jako je Krteček, Hello Kitty apod. Značka Matějovský, založená na rodinném úsilí a tradici, má do budoucna cíl udržet si stávající pozici lídra na českém textilním trhu a expandovat do Německa, Polska, Maďarska a na Slovensko. Více informací o společnosti Matějovský a jejích produktech najdete na www.matejovsky-povleceni.cz.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 07 Červenec 2016 10:46 )